AWS Lightsail WordPress – phpMyAdmin’e Bağlanmak

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere AWS Lightsail WordPress kurulumundan sonra phpMyAdmin’e nasıl bağlanabileceğinizi göstereceğim. Oldukça basit bir işlem, lafı uzatmadan işlemlere başlayalım.


Öncelikle bitnami şifremizi öğrenmemiz gerekiyor. Bunun için SSH ile Lightsail sunucunuza bağlandıktan sonra aşağıdaki komutu yazmanız gerekiyor.

cat $HOME/bitnami_application_password
Bitnami default application password.

Şifremizi bir yere kopyalayalım, phpMyAdmin’e giriş için lazım olacak. phpMyAdmin’e normal ip adresimizden ulaşmak istediğimizde bizleri şu uyarı mesajı karşılayacaktır:

For security reasons, this URL is only accessible using localhost (127.0.0.1) as the hostname.

Güvenlik sebebiyle phpMyAdmin’e erişim sadece localhost üzerinden olmaktadır. Bu nedenle phpMyAdmin’e erişmek için, ip-adresi/phpmyadmin adresine localhostumuzdan ulaşmamız gerekiyor. Bunu gerçekleştirmek için de bir SSH Tunnel açmamız gerekiyor. SSH Tunneli aşağıdaki komutla açabiliriz.

ssh -i '/aws-lightsail-sertifikaniz.cer' -L 8888:127.0.0.1:80 bitnami@ip-adresiniz
  • aws-lightsail-sertifikaniz.cer: AWS Lightsail > Account > SSH Keys menüsü altından indirebilirsiniz.
  • 8888: Localhost (127.0.0.1) üzerinden ulaşacağımız port numarasıdır.
  • ip-adresiniz: AWS Lightsail sunucunuzun Public IP’sidir.
  • 80: Sunucumuzda SSH Tunnel için kullanacağımız port numarasıdır. Eğer https kullanıyorsak, 443 yazmalıyız.

Komutu yazdığınızda sunucuya SSH ile bağlanacaktır. Bağlantı başarılı olduğunda, artık http://localhost:8888/phpmyadmin/ veya http://127.0.0.1:8888/phpmyadmin/ adreslerinden phpMyAdmin’e ulaşabilirsiniz.

Önemli Not: Eğer https (SSL) kurulumu yaptıysak, SSH Tunnel açarken portu 443 yazmamız gerekiyor. Bu durumda, artık phpMyAdmin’e https://localhost:8888/phpmyadmin/ veya https://127.0.0.1:8888/phpmyadmin/ adreslerinden erişebiliriz.

Giriş yapabilmek için kullanıcı adına root (default), şifreye ise yazının başında kopyaladığınız bitnami şifrenizi girmeniz gerekiyor.

Umarım faydalı olmuştur, hatalı/eksik anlattığım bir kısım varsa affedin ve lütfen yoruma yazarak düzeltmeme/geliştirmeme yardımcı olun. Sağlıcakla kalın.

Caner Canbaz

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü'nden 2018 yılında mezun oldum. Profesyonel olarak yazılım geliştirici pozisyonunda çalışıyorum.

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Caner Canbaz

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü'nden 2018 yılında mezun oldum. Profesyonel olarak yazılım geliştirici pozisyonunda çalışıyorum.

Kategoriler

İletişim

Eğer bir konuda bana ulaşmak isterseniz, aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.