Başak Kösereisoğlu Kimdir?

Başak Kösereisoğlu, ODTÜ’de “Academic Oral Presentation Skills” dersini aldığım, saygıdeğer bir hocamızdır. Mizaç itibarı ile biraz sert görünüyor (bana göre) olsa da, aslında çok güler yüzlü ve iyi bir insan olduğunu zamanla anlayabilirsiniz. Derslerini kitap üzerinden işler ve devamsızlık konusunda çok titizdir ama önemli bir işiniz olduğunda e-posta ya da yüzyüze konuşma yoluyla iletişime geçerseniz anlayışla karşılayacağından emin olabilirsiniz. Ödev verir fakat ödevleri ilkokul öğretmeni gibi kontrol etmez, ders içinde yapıp yapmadığınızı sorar. Ders sunum becerileri dersi olduğu için, kitaplık ödev çok fazla olmuyor. Olsa dahi zaten dersi seviyorsanız, ilgiliyseniz ödevi yapıyorsunuz. Ders anlatımıyla ilgili olarak da, ders içinde kesinlikle Türkçe konuşmaz, her şeyi İngilizce anlatır. Oldukça akıcı bir İngilizceye sahip olduğu için, dinlerken keyif alacağınızdan eminim. Sunum anında yapmanız gereken el hareketlerini, kullanmanız gereken vücut ve konuşma dilini örnekleriyle anlatır. Ben çabuk öğrenen bir insan olduğum için, bir kez dinlemem zaten yetiyordu.

Not konusunda da adil bir tutum sergilediğini söyleyebilirim. Az çok kendinize vereceğiniz notu zaten Başak hoca verecektir, yeter ki onun dediklerini düzgün ve titiz bir şekilde sergileyin. Ben Role Play ödevimi teslim etmemiştim, açıkçası süre bana çok kısa gelmişti. Yetiştirebileceğimi düşünmediğim için de yapmamıştım. Ben ve arkadaşıma son bir şans verdi ve ödevimizi teslim ettik. Kendisine teşekkürü borç bilirim.

Sunum hakkında da birkaç tüyo verebilirim;

  • Sunumdan önce birkaç tane “Ted Talks” videosu izleyip, onları örnek alabilirsiniz.
  • Mümkün olduğunca elinizdeki notlara (eğer elinizde kart veya notlarla çıkıyorsanız) bakmamaya çalışın.
  • Mimiklerinize dikkat çok dikkat edin, genel olarak gülümser (olumlu) bir tavır takının.
  • Sunumda grafik, tablo gibi şeyler varsa mutlaka onları güzelce açıklayın. Horizontal axis represents etc. şeklinde olabilir. Elinizde bir lazer bulundurup, tabloyu veya grafiği açıklarken aynı anda lazerle gösterebilirsiniz.
  • Önemli başlıkları açıkladıktan sonra diğer başlığa geçerken kullandığınız geçiş cümleleri çok önemli.
  • Herhangi bir Türkçe ifade kesinlikle kullanmayın.
  • Süreyi etkili kullanın ve 6.30 – 7.00 arasında sunumu bitirmeye çalışın.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, hatırladığım önemli noktalar olursa yine ekleyebilirim.

Caner Canbaz

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü'nden 2018 yılında mezun oldum. Profesyonel olarak yazılım geliştirici pozisyonunda çalışıyorum.

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Caner Canbaz

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü'nden 2018 yılında mezun oldum. Profesyonel olarak yazılım geliştirici pozisyonunda çalışıyorum.

Kategoriler

İletişim

Eğer bir konuda bana ulaşmak isterseniz, aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.