Linux – GRUB İşletim Sistemi Sırası Değiştirme

Merhaba arkadaşlar. Eğer linux dağıtımlarından herhangi birisini Windows işletim sisteminizle birlikte kullanmak yani dual-boot olarak çalıştırmak istediğinizde, linux dağıtımınız size bir işletim sistemi seçme menüsü sunar. Ubuntu-Linux Mint tarzı dağıtımların hepsinde GRUB GNU isminde bir işletim sistemi seçme menüsü bulunur. Linux dağıtımınızı kurduktan sonra bu menü her açılışta çıkmaya başlar ve varsayılan olarak Linux seçili olarak gelir. Bazı durumlarda bu hoşunuza gitmeyebilir ve her seferinde seçim yapmak zor gelebilir. Ben de bunu değiştirmek istedim ve çözüm buldum. CTRL + ALT + T tuş kombinasyonunu kullanarak veya ALT + F2 tuşuna basıp terminal yazarak terminali çalıştırabilirsiniz. İşletim sistemi sırasını değiştirmek için yetki sahibi olmalısınız. Bu sebeple komutumuzu sudo ile birlikte kullanacağız. O zaman başlayalım. Terminale aşağıdaki komutu giriyoruz;

 sudo gedit /etc/default/grub 

Bu komutu girdikten sonra sizden sudo şifresi isteyecektir. Kullanıcı şifrenizi girdikten sonra grub ayarları açılacaktır. Ayarlarda görebileceğiniz üzere en başta GRUB_DEFAULT= değeri bulunmaktadır. Bu değer varsayılan işletim sisteminin değeridir. İşletim sistemi sayısı 0’dan başlamaktadır. Yani siz GRUB ekranında görünen 2. sıradaki işletim sistemini seçecekseniz, bu ayarı 1 yapmalısınız (0’dan başladığı için bu şekilde). Diğer bir ayar da GRUB_TIMEOUT değeri. Bu süre ne kadar süre sonra varsayılan seçimin açılacağını belirtmektedir. Eğer 10 olarak belirlerseniz, 10 saniye hiçbir tuşa basmazsanız varsayılan işletim sisteminiz açılacaktır. Bu değeri dilediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

Tüm ayarları yaptıktan sonra kaydederek bu ayar ekranını kapatabilirsiniz.

Ardından aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz ve grub ayarlarını güncelliyoruz.

 update-grub 

Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra ayarlarınız aktif olacaktır.

Caner Canbaz

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü'nden 2018 yılında mezun oldum. Profesyonel olarak yazılım geliştirici pozisyonunda çalışıyorum.

2 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Caner bey merhaba, 500gb.lık harddisk 10’a bölüm, 10 adet değişik linux distroları kuracağım, kurulan bu distroların hepsi grubu ekranında gözükürmü acaba? yani grubu ekranında sınırlama varmıdır? Saygılarımla.

Caner Canbaz

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü'nden 2018 yılında mezun oldum. Profesyonel olarak yazılım geliştirici pozisyonunda çalışıyorum.

Kategoriler

İletişim

Eğer bir konuda bana ulaşmak isterseniz, aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.